Barack Obama noemt zijn tijd als gemeenschapsorganisator (‘community organiser’) in Chicago vaak als een ervaring die hem kwalificeerde om President te zijn. “Ik kan dit land samenbrengen”, zei hij dan in een debat. “Ik heb een staat van dienst, te beginnen vanaf de dagen dat ik als gemeenschapsorganisator naar Chicago verhuisde.” Als Obama zulke dingen zei, was de reactie van veel mensen: Huh? Mensen begrepen het wanneer hij het had over zijn jaren als staatswetgever in Illinois of zijn termijn in de Amerikaanse senaat. Maar een gemeenschapsorganisator? Wat is dat?
Zelfs Obama wist dat niet toen hij het voor het eerst probeerde in 1985. “Toen klasgenoten op de universiteit me vroegen wat een gemeenschapsorganisator precies deed, kon ik ze niet direct beantwoorden”, schrijft oud President Obama in zijn memoires. “Ik kon ze wel vertellen over de noodzaak van verandering. Verandering komt niet van de top. Verandering zal komen van een gemobiliseerde basis (Change won’t come from the top. Change will come from a mobilized grass roots).
Gemeenschapsorganisatie stond destijds centraal in Obama’s wereldbeeld en is altijd centraal gebleven in zijn tijd als politicus en President. Maar wat is het?
Gemeenschapsorganisatie is het organiseren en ontwikkelen van een groep inwoners op een democratische manier. Ze strijden samen voor hun belangen bij overheid, instellingen en bedrijven wier beslissingen hun leven sterk beïnvloeden. Hierbij benutten ze optimaal de bronnen van de buurt en gebruiken ze de ABCD aanpak die door John McKnight is ontwikkeld. Dit helpt ze om te kijken naar inwoners als mensen met talenten en vaardigheden, niet als mensen met behoeften en tekortkomingen.
Dit doet me heel sterk denken aan wat buurtverbinders doen . Zij zijn óók georganiseerd. Hun doel is om alles zichtbaar te maken wat de buurt en mensen in huis hebben. Denk aan kennis, vaardigheden, tijd, ideeën, verhalen, contacten maar ook spullen. Dat doen ze op een online communityplatform waar iedereen elkaar kan vinden. Zo kun je je als gemeenschap snel mobiliseren als dat nodig is.
Michelle Obama
Ook Michelle Obama, vrouw van oud President Obama, zag de kracht van gemeenschapsorganisatie en ABCD toen zij actief was voor Public Allies, een organisatie voor sociale rechtvaardigheid in Chicago. Ze werkte daar samen met John McKnight. In een speech zegt zij dat ‘ABCD’ het belangrijkste thema was van haar werk in de gemeenschap. “Het is onze taak als leiders om talenten bij anderen te herkennen en hen te helpen die talenten om te zetten in daden. Gemeenschappen zitten vol met pareltjes die we beter moeten herkennen en mobiliseren als we echt een verschil willen maken. “
En dat brengt ons weer terug bij de woorden van Obama: ”Verandering komt niet van de top. Verandering komt van een gemobiliseerde basis.” Dit leerde hij bij John McKnight. In deze video vertelt John over zijn student Barack Obama:
Obama werd uiteindelijk de grootste en sterkste gemeenschapsorganisator ter wereld. Hij liet de kracht zien van gemeenschappen en hoe hij zichzelf kon ontwikkelen:
van buurtverbinder tot President!
————————————————-
Lees hier het artikel op CBS News ‘What Obama Did As A Community Organizer’
Lees hier de speech van Michelle Obama over het belang van community organizing op basis van ABCD